Požární bezpečnost v bytových domech: společné chodby plné harampádí nebo zamčené vchodové dveře představují riziko

Také jsou chodby ve vašem bytovém domě plné harampádí a nábytku? Trápí vás neustálé dohadování majitelů bytů o zamykání vchodových dveří? Nejde jen o nepříjemnosti mezi sousedy, oba časté problémy mohou mít také dopad na požární bezpečnost obyvatel domu. A ta je v mnoha bytových domech opomíjenou oblastí. V dnešním článku připomeneme základní pravidla a povinnosti správce bytového domu (společenství vlastníků jednotek, dále SVJ) v oblasti požární ochrany.

Požární bezpečnost a role SVJ

Problematiku upravuje zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, který doplňuje celá řada vyhlášek a předpisů. Protože je SVJ právnickou osobou, podle § 2 zákona pro něj vyplývají povinnosti na úseku požární ochrany ve všech prostorách, které užívá k provozování činnosti. Rozsah povinností ovlivňuje zařazení provozované činnosti do jedné ze tří kategorií:

  • bez zvýšeného požárního nebezpečí,
  • se zvýšeným požárním nebezpečím,
  • s vysokým požárním nebezpečím.

Zařazení bytového domu do některé z kategorií je prvním úkolem SVJ dle zákona. Jenže zákon nestanovuje žádné sankce za to, že právnická osoba nezačlení svou činnost do žádné kategorie. Tyto sankce stanovuje až za nevyhotovení předepsané dokumentace požární ochrany. A zatímco provozování činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo vysokým požárním nebezpečím vyžaduje příslušnou dokumentaci, pro činnosti bez zvýšeného požárního nebezpečí není povinnost vést písemný doklad o začlenění. Dokumentaci o začlenění do druhé a třetí kategorie musí zpracovat odborně způsobilá osoba. U činností bez zvýšeného požárního nebezpečí není výslovně požadováno, aby začlenění provedla odborně způsobilá osoba nebo technik požární ochrany.

Pokud ale požární bezpečnost chcete mít ve vašem SVJ v pořádku podle zákona, musíte vědět, jak je bytový dům z pohledu požární ochrany bezpečný. Vyplatí se svěřit posouzení osobě, která má odborné znalosti z oblasti požární ochrany, i kdyby výsledkem mělo být zařazení bytového domu do nejnižší kategorie. I v této kategorii stanovuje zákon řadu povinností, které odborník zná a správně nastaví.

Povinnosti SVJ v oblasti požární bezpečnosti

Každý bytový dům, i když je zařazen v nejnižší kategorii, musí splňovat řadu opatření. Zaměříme se na výčet nejdůležitějších a v mnoha SVJ zanedbávaných nebo opomíjených.

Požární dokumentace, požární řád a poplachové směrnice

Jak už jsme zmínili, bytové domy ve druhé a třetí kategorii mají povinnost mít zpracovánu dokumentaci požární ochrany odborníkem, dále požární řád a požární poplachové směrnice. Požární poplachové směrnice říkají, jak postupovat při zjištění požáru. Mají být jednoduché, srozumitelné a spolu s požárním řádem umístěné tak, aby byly dobře viditelné a trvale přístupné pro všechny osoby vyskytující se v bytovém domě. V bytových domech bez zvýšeného požárního nebezpečí musí být viditelně označeno číslo tísňového volání (ohlašovny požárů), popřípadě uvedeny další pokyny ke způsobu ohlášení požáru.

Pravidelné požární kontroly

I když bytový dům zařadíte do první kategorie (bez zvýšeného požárního nebezpečí), má stanovené lhůty pravidelných preventivních prohlídek. V bytových domech:

  • bez zvýšeného požárního nebezpečí se provádí preventivní požární prohlídka nejméně jednou za rok,
  • se zvýšeným požárním nebezpečím nejméně jednou za 6 měsíců,
  • s vysokým požárním nebezpečím nejméně jednou za 3 měsíce.

Provádět preventivní požární prohlídky může pouze odborně způsobilá osoba.

Únikové cesty a nouzové východy

SVJ je podle zákona povinno udržovat průchodné všechny komunikační prostory (například chodby, schodiště), které jsou součástí únikových cest. Dále musí být volný přístup k nouzovým východům, k rozvodným zařízením elektrické energie, k uzávěrům vody, plynu, topení a produktovodům, k věcným prostředkům požární ochrany a k ručnímu ovládání požárně bezpečnostních zařízení.

Na chodbách a schodištích bytových domů se často nachází různý nábytek, skříně, botníky, květináče, sportovní vybavení a další osobní věci, které mohou překážet při evakuaci a pohybu záchranných složek. Na tyto nedostatky by vás měl upozornit požární technik provádějící pravidelné požární kontroly.

Vstupní dveře do bytového domu jsou důležitou součástí únikových cest. Jejich zamykání sice přímo neřeší žádný právní předpis, ale z pohledu splnění požadavků požární bezpečnosti musí být při evakuaci volně otevíratelné a průchodné ve směru úniku. Není přitom výjimkou, že v mnoha bytových domech bývají dveře zamykány klíči bez umístění zámku s možností volného úniku ven.

Bezpečnostní značky

Splnění požadavků na požární bezpečnost ukládá SVJ povinnost označovat prostory bytového domu příslušnými značkami. Jde o označení únikových cest, ale také míst, kde se nacházejí věcné prostředky požární ochrany a požárně bezpečnostní zařízení (například hasicí přístroje, požární hydrant, hlavní uzávěry vody nebo plynu). Další kategorii bezpečnostních značek představují zákazy (například zákaz kouření), příkazy a pokyny (požární řád, evakuační výtahy, nouzové východy a další).

Revize požárních zařízení

Tyto kontroly se týkají všech požárně bezpečnostních zařízení a věcných prostředků požární ochrany, třeba hasicích přístrojů. Vyhláška o požární prevenci stanovuje, jak se určí jejich počet pro konkrétní stavbu, druh i rozmístění. Minimálně jednou za rok je pak nutná kontrola hasicích přístrojů odborníkem.

Součástí některých bytových domů mohou být vnitřní požární vodovody (hydranty). I ty je potřeba udržovat v provozuschopném stavu, zajistit k nim volný přístup a pravidelné revize, opět minimálně jednou ročně.

A v neposlední řadě se některých bytových domů může týkat také pravidelná revize požárních dveří. Platná legislativa stanovuje požadavky na požární odolnost jak vstupních bytových dveří, tak i dveří do společných prostor bytového domu, které představují samostatné požární úseky. Jedná se například o kočárkárny, kotelny nebo sklepní prostory. V případě výměny dveří nebo u nově stavěných a rekonstruovaných bytových domů musí dveře splňovat zákonem stanovené požární parametry. Požární dveře jsou také požárně bezpečnostním zařízením, které musí být pravidelně kontrolováno, tedy minimálně jednou za rok.

Zpět na aktuality